Lokasyon

Uludağ’ın Doğal Hazineleri

Bu eşsiz doğa, bütün masalsı güzellikler gerçek ve hepsi sizi bekliyor.

Bahar rüzgarlarının çam kokularına karıştığı, kuşların kış güneşinde ağaçlarda dans ettiği, buzul göllerinin her mevsim ayrı bir tılsımla parıldadığı Uludağ Milli Parkı, Alkoçlar Raya’nın benzersiz doğasına ev sahipliği yapıyor.

Uludağ Milli Park Alanı

Milli Park Alanı

11 bin 338 hektarlık alana yayılan Uludağ Milli Parkı ormanlarıyla bahar ve yaz mevsimlerinde adeta cennetten bir köşedir. Hediyelik mağazalarından alışveriş yapabilir, Uludağ’ın lezzetleriyle dolu cafe & restoranlarında ufak molalar verebilirsiniz.

Bakacak Seyir Teras

Bakacak Seyir Teras

Uludağ’ın en fazla ziyaret edilen noktalarından biri olan 1800 metredeki Bakacak, Hem Bursa’yı seyretmek hem de dağ yamaçlarını ve kenti fotoğraflama konusunda eşsiz bir konumda.

Sarıalan Piknik alanları

Sarıalan Piknik alanları

Doğanın keyfini doyasıya çıkarmanız için Uludağ size uçsuz bucaksız piknik alanları da sunuyor. Yemyeşil çimenlere uzanıp göğü seyre dalabilir, gün boyu neşeli ve huzurlu bir piknik yapabilirsiniz. Uludağ’ın temiz havasının pek çok rahatsızlık için de şifa olduğu biliniyor.

Apollon Kelebeği

Apollon Kelebeği

Sadece temmuz ve ağustos aylarında Uludağ’ın zirvelerinde görülebilen Apollon Kelebeği, tam 150 milyon yıldır Aras Vadisi ile Karçukuru arasındaki alanlarda yaşıyor. Beyaz üzerine kırmızı benekleri ile bir sanat eserine benzeyen bu eşsiz kelebek, 12 santimetre kanat mesafesi ile dünyanın en büyük Apollonu kabul ediliyor. Ne dersiniz, bu yaz belki sizin omzunuza da konabilir.

Karagöl

Karagöl

Hakkındaki efsaneler anlatmakla, onun kıyısında zaman yaşamakla bitmez. 2270 metre yükseklikteki bu göle neden dipsiz göl de dediklerini, onu görünce anlayacaksınız.

Buzlu Göl

Buzlu Göl

Huzur, biraz soluklanmak için dağın yamaçlarına kocaman bir kilim sermiş gibi sanki. 2330 metre yükseklikte ve 4 buçuk derinliğindeki gölün adı, dibindeki yemyeşil bitki örtüsünden geliyor.

Aynalı Göl

Aynalı Göl

Güneşin ona hediyesi bu isim. 2310 metre yükseklikteki Aynalı Göl’ün berrak ve sakin suyu, güneş ışınlarını öyle büyük bir coşkuyla kendine katıyor ki doğanın ortasında devasa bir ayna gibi parlıyor.

Soğukdere

Soğukdere

Çiçekler arasında bulunan Soğuk Dere ise etkileyici bir doğal güzelliğe sahiptir.

Softaboğan Şelalesi

Softaboğan Şelalesi

Çam ormanındaki patikaları takip ederek Bakacak yönünde 10 dakika ilerlediğinizde, bölgenin en ünlü şelalelerinden biri olan Softaboğan Şelalesi’ne ulaşırsınız. Yüksekliği çok az olsa da manzarası çok etkileyici. Şelale’ye akan derede pek çok doğal havuz da bulunuyor. Belki bu yaz bir ara siz de o havuzlardan bol bol serinlersiniz.

Doğal Atıştırmalıklar

Doğal Atıştırmalıklar

Uludağ’da dolaşmaya çıkıp ormanların içlerine doğru biraz ilerlediğinizde, doğanın bütün cömertliğini görecek hatta tadına varacaksınız. Ağaçların ve çalıların dallarından taze meyveler toplayacak, dünyada çok az yerde yetişen ‘davulga’ ve Uludağ’ın cennet meyvesi pembe çilekle de tanışacaksınız.

Önceki

Uludağ’ın Eşsiz Florası

Sonraki

Yakındaki Harika Yerler